Prokazování původu majetku

10. 4. 2017

Dne 01.12.2016 nabyl účinnost zákon č. 321/2016 Sb., o prokazování původu majetku, který novelizuje zákon o daních z příjmů a trestní zákoník.

Pro běžné poplatníky je důležité vědět, že jsou povinni hlásit správci daně příjem větší než 5 mil. Kč, který je od daně osvobozen (např. nabytí darováním apod.) Za neoznámení osvobozeného příjmu hrozí poplatníkovi pokuta.

Pokud má správce daně pochybnosti, je podle  nové právní úpravy úpravy oprávněn vyzvat poplatníka k prokázání původu majetku.   Správce daně se může zaměřit nejen na příjmy, ale také na spotřebu poplatníka (např. nový automobil pod.)  V této souvislosti byl zaveden Institut stanovení daně dle pomůcek zvláštním způsobem, který umožní správcům daně určit  jednoduše základ daně poplatníka podle  odhadu výše jeho příjmů.

Změna nastala také v  trestním  zákoníku, kde se uvádí, že za porušení povinnosti učinit správně a pravdivě prohlášení o majetk,  bude nově trestáno odnětím svobody od  šesti měsíců až na tři léta.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up