Rozšíření okruhu určení nového dopravního prostředku pro účely zákona o DPH

22. 6. 2017

Součástí poslední novelizace zákona o DPH je též rozšíření definice nového dopravního prostředku z pohledu této daně. Nynější právní úprava považuje za nový dopravní prostředek vozidlo určené k provozu na pozemních komunikacích, loď či letadlo, a to za splnění určitých podmínek, jimiž jsou obsah válců nad 48 cm3 nebo výkon vyšší než 7,2 kW. Zároveň platí, že doba mezi dodáním a uvedením vozidla do provozu nesmí přesáhnout více než 6 měsíců, nebo vozidlo nesmí mít najeto více než 6 000 km.

Nově budou do této kategorie zařazena i vozidla, jež nejsou určena k provozu na pozemních komunikacích, tzn. není jim v ČR přidělována registrační značka. Těmito dopravními prostředky se rozumí například terénní čtyřkolky či motocykly.

Při pořízení nového dopravního prostředku se vždy uplatňuje zdanění v zemi spotřeby, tzn., že daň je povinen přiznat a zaplatit plátce či osoba povinná k dani, jakož i nepodnikající fyzická osoba, které z jiného členského státu pořizují nový dopravní prostředek od osoby registrované v jiném členském státě, přičemž tento dopravní prostředek musí v ČR podléhat registračním povinnostem. To znamená, že pořídí-li nepodnikající osoba od plátce z jiného členského státu například zmiňovanou čtyřkolku, jež jinak splňuje novelizovanou definici nového dopravního prostředku, nebude v tuzemsku z tohoto pořízení přiznávat a odvádět DPH.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up