Řešíte spor ze smlouvy o převodu podílu? Pozor na určení správné příslušnosti soudu!

27. 10. 2017

Prodali jste své akcie nebo obchodní podíl ve společnosti s ručením omezeným a obchodní partner Vám i přes opakované výzvy odmítá uhradit kupní cenu? Pokud Vaše snaha o smírné řešení záležitosti nenajde u kupujícího odezvu, poté Vám nezbyde než se obrátit na soud a požadovat, aby Vašemu obchodnímu partnerovi uložil, že Vám má kupní cenu (či kupř. její neuhrazený doplatek) zaplatit.

Víte však, na jaký soud se máte v takovém případě obrátit?

Nejvyšší soud ve svém nedávném rozhodnutí[1]​ došel k závěru, že i po novele občanského soudního řádu, kterou se s účinností od 01.01.2014 změnila věcná příslušnost okresních a krajských soudů, se nadále uplatní pravidlo, že spory ze smluv, kterými se převádí akcie, obchodní podíl v s.r.o. apod. rozhodují krajské soudy (resp. Městský soud v Praze).

Pokud Vám tedy kupující neuhradí kupní cenu či její část, uhradí ji pozdě a Vám dle převodní smlouvy vznikne právo na smluvní pokutu nebo podáváte návrh na určení vlastnického práva k převáděnému podílů či návrh na určení neplatnosti převodní smlouvy z důvodu, že manžel(ka) nedal(a) k převodu souhlas, příp. se domáháte vrácení plnění poskytnutého na cenu za převod obchodního podílu z důvodu neplatnosti převodní smlouvy apod. – ve všech těchto uvedených případech bude nutné žalobu adresovat krajskému, nikoli okresnímu, soudu!

 

 [1] Viz usnesení NS ČR ve věci sp. zn. 29 Cdo 4825/2015, ze dne 15.6. 2017.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up