Ministerstvo spravedlnosti připravuje zavedení institutu hromadných žalob

17. 5. 2018

Ministerstvo spravedlnosti pracuje na návrhu speciálního zákona, jenž by měl upravovat tzv. hromadné žaloby. Hromadné žaloby mají zjednodušit především procesní situaci spotřebitelů, kteří se mnohdy neodváží jít do soudního sporu s podnikatelem, a to zejména vůči velkým podnikům, jimž obvykle nečiní problém vynakládat vysoké částky za právní zastoupení. Hromadné žaloby by umožnily spotřebitelům nechat se u soudu zastoupit jedním společným advokátem, čímž by došlo k významnému snížení jejich nákladů soudního řízení. Spotřebitelé by se tak nemuseli bát soudit ani o nižší finanční částky, což je ostatně jeden z primárních důvodů, proč v konečném důsledku žalobu nepodají.

Hromadné žaloby se ukázaly jako aktuální téma zejména poté, co vyšlo najevo, že ve sporech o bankovní poplatky, které probíhaly po celé republice, vznikaly značné rozdíly v rozhodování a procesních postupech jednotlivých soudů. Pro spotřebitele se pak stalo netransparentní, jak bude soud v jejich případě postupovat, což se většinou projevilo právě ve výši nákladů soudního řízení, včetně rozdílné výše stanovených soudních poplatků.

Ministerstvo spravedlnosti navrhlo, aby se u hromadných žalob platil soudní poplatek ve dvou krocích. Nejprve by žalobci uhradili fixně učenou částku a až poté, co by soud potvrdil, že je možné žalobu podat kolektivně, tak by se doplatila zbývající část dle hodnoty sporu. Takovýto soudní poplatek by však nesměl přesáhnout určité procento, a to pravděpodobně nižší, než je určeno pro standardní žaloby.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2022 | Created by: drualas.cz