Povinnost zaměstnavatele platit zaměstnanci náhradu mzdy již od prvního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance

14. 12. 2018

Dne 31. října 2018 schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky ve třetím čtení návrh novely zákoníku práce, kterým by mělo dojít ke zrušení karenční doby. V současné době je návrh této novely zařazen k projednávání v Senátu, které bude započato dne 19. prosince 2018.

Co by zrušení karenční doby znamenalo pro zaměstnavatele?

V případě zmiňované novely zákoníku práce by to pro zaměstnavatele znamenalo, že jim (opět) vznikne povinnosti uhradit svým zaměstnancům náhradu mzdy (nebo platu) již od prvního dne, kdy se stal zaměstnanec dočasně pracovně neschopným. Výše náhrady, kterou je zaměstnavatel povinen zaměstnancům poskytnout se nemění (tj. tato náhrada činí 60 % průměrného výdělku zaměstnance).

Změna zákoníku práce by tak měla být účinná od 1. července 2019 za předpokladu, že legislativní proces bude řádně dokončen.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up