Novela civilního procesu (možná) omezí znalecké posudky předkládané stranami sporu

19. 12. 2018

Poslanecká sněmovna aktuálně projednává návrh novely civilního procesu. Novela se má dotknout znaleckých posudků a jejich posuzování ze strany soudu v rámci řízení. Cílem je zpřehlednit a zkrátit civilní soudní řízení.

Za současného stavu může každá ze stran předložit svůj posudek. Soud má přitom povinnost přistupovat k posudku, jako by se jednalo o posudek zadaný samotným soudem. Posudek vypracovaný na pokyn účastníka řízení má tedy nyní tedy stejnou důkazní sílu jako posudek, jehož vypracování zadal soud. Pokud jsou posudky účastníků rozporné, soud konfrontuje znalce nebo zadá vypracování dalšího, tzv. revizního znaleckého posudku, který „přebije“ předložené posudky stran.

Podle nového znění občanského soudního řádu má mít posudek vypracovaný jednou ze stran sporu ve srovnání se soudním posudkem menší důkazní sílu, ledaže druhá strana s vypracováním posudku souhlasila. Bez souhlasu protistrany bude soud zacházet s posudkem jako s jakýmkoliv jiným „prostým“ listinným důkazem, například jako se soukromou smlouvou apod.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up