Novinky v právní úpravě zpracování rodného čísla

29. 5. 2019

Rodné číslo je osobní údaj. Detailní pravidla pro používání rodných čísel stanoví zákon o evidenci obyvatel. Tento zákon rovněž upravuje, kdy lze rodné číslo coby osobní údaj zpracovávat bez dalšího, a kdy je naopak vyžadován souhlas jeho nositele.

Novela zákona o evidenci obyvatel, která nabyla účinnosti v dubnu letošního roku, přinesla nová pravidla pro zpracování rodného čísla. Podle nového znění již není v zákonem stanovených případech potřeba, aby dotčená osoba s použitím svého rodného čísla vyslovila souhlas.

Nové znění vychází vstříc především subjektům, které buď vymáhají dluhy fyzických osob nebo lidem peníze půjčují. Zbystřit by tedy měli zvláště nebankovní poskytovatelé spotřebitelských úvěrů, neboť právě jich se novinka týká nejvíce.

Poskytovatel úvěru nebo zápůjčky je nově oprávněn použít rodné číslo potenciálního klienta, aniž by mu k tomu dal klient souhlas. Rodné číslo může úvěrová společnost použít pro prověření bonity zájemce bez dalšího.

Novela zákona však neznamená, že úvěrové společnosti jsou zcela zbaveny jakýchkoliv povinností. Poskytovatel nebankovní půjčky je povinen spotřebitele informovat o tom, že jeho rodné číslo používá k ověření jeho úvěruschopnosti. Takový požadavek je však pro poskytovatele úvěrů podstatně mírnější. Souhlas je však nyní z hlediska práva osobních údajů vadou – protože je nadbytečný.

Úvěrovým firmám a dalších dotčeným subjektům doporučujeme, aby prověřily svou smluvní dokumentaci a upravily ji podle aktuální právní úpravy. Naši specialisté na spotřebitelské právo jsou připraveni Vám pomoci.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2022 | Created by: drualas.cz