Jak na změnu účetního období?

4. 9. 2019
Jak na změnu účetního období?

Plánujete ve firmě změnu účetního období z kalendářního na hospodářský rok? Změna účetního období je čistě na rozhodnutí společnosti a správce daně o ní nerozhoduje. Je nicméně nutné mu tuto plánovanou změnu oznámit ve stanoveném termínu.

Správce daně je potřeba informovat o změně účetního období nejpozději 3 měsíce před plánovanou změnou nebo před koncem účetního období, záleží, který z termínů nastane dříve. Pokud má nyní Vaše společnost kalendářní rok, tzn. její účetní období končí 31.12.2019, a plánujete např. přechod na hospodářský rok od 1.2.2020, musíte oznámit správci daně změnu do konce měsíce října 2019.

Změna účetního období s sebou přináší řadu daňových dopadů souvisejících s tzv. přechodným účetním obdobím. Toto období může být kratší či naopak delší než 12 měsíců.  Přechodné období kratší než 12 měsíců se nepovažuje za zdaňovací období, a tudíž není možné v daňovém přiznání využít některé daňové nástroje, např. celou výši odpisů, tvořit daňové opravné položky či zákonné rezervy. Pokud však je přechodné účetní období delší než 12 měsíců, jedná se již o zdaňovací období, a v daňovém přiznání je možno uplatit veškeré výše uvedené daňové nástroje.

Je tedy zcela na místě zvážit veškeré dopady délky přechodného období, pokud máte v plánu přejít na hospodářský rok. Nezapomeňte však včas informovat o této změně svého správce daně.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up