Brexit a evropský systém DPH

25. 2. 2020
Brexit a evropský systém DPH

K poslednímu lednu má po dlouhém období nejistoty Evropská unie o jednoho člena méně. V souvislosti s ukončením členství Velké Británie v Evropské unii vyvstaly zejména v oblasti DPH mnohé důležité otázky. Po dobu přechodného období tedy do 31.12.2020 jsou i nadále aplikována níže uvedená ustanovení.

  • Systém DPH bude minimálně do 31. 12. 2020 uplatňován ve vztahu UK k EU beze změny.    
  • Přeprava zboží mezi UK a EU (tedy i z ČR do UK a opačným směrem) je považována za vnitro unijní v rámci vnitřního trhu, tedy bez celních formalit, kontrol a cel. Za splnění obecných pravidel je tedy dodání zboží do UK osobě tam k DPH registrované osvobozeno od daně a naopak.
  • Uplatnění DPH řeší článek 51 „Dohody o vystoupení Velké Británie z EU a Evropského společenství pro atomovou energii“, jejíž článek 3 mj. uvádí, že po skončení přechodného období (1. 1. 2021) bude aplikován protokol o Irsku a Severním Irsku a o tzv. výsostných oblastech (enklávy Akrotiri a Dhekelia na Kypru), jakož i Gibraltaru.
  • Britští zákonodárci již stačili schválit i quick fixes týkající se zejména přiřazení dopravy u řetězových obchodů a řešení konsignačních skladů.
  • Disponuje-li plátce též britským DIČ a provádí-li přemístění zboží do UK, pak je toto přemístění v duchu výše uvedeného osvobozeno od daně.
  • Nic během přechodného období nebrání tomu, aby se mohla osoba registrovaná k dani ve Velké Británii účastnit za splnění obecných podmínek třístranného obchodu.  

 

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up