Pozor na tzv. volnou živnost – předmět činnosti společnosti musí být podle Nejvyššího soudu více specifikován

6. 8. 2021

Na všechny společnosti, které mají jako svůj předmět podnikání nebo činnosti uvedeno pouze tzv. volnou živnost, tj. „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ dopadá průlomové rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR sp.zn. NS 27 Cdo 3549/2020 ze 12. května 2021 - podle tohoto rozhodnutí takto definovaný předmět podnikání nesplňuje požadavek určitosti, jelikož z něj není patrné, v čem přesně spočívá podnikání dané společnosti. Volná živnost totiž v sobě zahrnuje 80 různých oborů. Na základě takto uvedeného předmětu podnikání tak dle soudu nelze předmět podnikání určit a společnosti proto musí tento problém odstranit. Toto rozhodnutí tak dopadá na valnou většinu českých společností.

Pokud je ve společenské smlouvě uvedeno a v obchodním rejstříku zapsáno jako předmět podnikání „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, je to v rozporu se zákonem o veřejných rejstřících a je třeba zjednat v souladu s tímto zákonem nápravu. Obchodní korporace tedy musí změnit svou společenskou smlouvu/stanovy tak, že v nich uvedou konkrétní předmět podnikání (ať už s využitím označení oborů například č. 47 - Zprostředkování obchodu a služeb nebo č. 48 - Velkoobchod a maloobchod dle živnostenského zákona, nebo jinak, vlastními slovy). Pro tuto změnu je tedy nutný notářský zápis.

Pokud by společnosti samy změnu nezajistily, může příslušný rejstříkový soud vyzvat ke změně předmětu podnikání ve stanovené lhůtě. Po uplynutí této lhůty hrozí obchodní korporaci pořádková pokuta až do výše 100.000,- Kč a v krajním případě může být obchodní korporace zrušena s likvidací.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2022 | Created by: drualas.cz