Dne 29.10.2021, na základě nařízením (EHS) č. 2658/87 byla zavedena nomenklatura zboží („kombinovaná nomenklatura“), která současně splňuje požadavky jak společného celního sazebníku, tak i statistiky vnějšího obchodu Unie a jiných politik Unie, které se týkají dovozu nebo vývozu zboží. Důvodem zavedení této nomenklatury je především zjednodušení právních předpisů a splnění mezinárodních závazků týkajících se změn nomenklatury harmonizovaného systému.
Nový sazebník s sebou přinese mnoho změn, které začnou platit od 1.1.2022. Nejedná se totiž pouze o číselné změny v nomenklatuře, ale také o změny v textové části. Tyto změny je nutno sledovat, jelikož může dojít k situaci, kdy bude sice nadále existovat kód, který společnosti doposud používaly, ale bude se týkat již jiného druhu zboží.
Příklady změněných nomenklatur:
- výrobky obsahující tabák a výrobky určené k dodávání nikotinu do lidského těla
- chemické výrobky
- činidla a testovací sady
- výrobky ze dřeva
- kovy a výrobky z nich
- stroje a přístroje (84 jaderné reaktory, kotle, stroje a mechanická zařízení a 85 elektrické stroje, přístroje a zařízení)
- osvětlení
- umělecká díla, sběratelské předměty a starožitnosti
Dopady změn v celním sazebníku:
1. Tyto změny je nutné promítnout i do vykazování Intrastat – hlášení, které prochází taktéž nemalou změnou. O změnách ve vykazování Intrastat-hlášení platných od 1.1.2022 se můžete podrobněji seznámit zde:
https://www.schaffer-partner.cz/cs/aktualita/4893-zmeny-ve-vykazovani-hlaseni-intrastat-od-112022
2. Dalším dopadem těchto změn může být i pozbytí platnosti závazných informací či stanovisek k sazebnímu zařazení.
3. V případě, že jste držiteli jakéhokoliv celního povolení, ve kterém je uveden kód celního sazebníku, je nutno ověřit, zda není potřeba povolení aktualizovat ve vztahu k uvedeným kódům celního sazebníku.