Přinese digitalizace zjednodušení zakládání obchodních korporací?

26. 5. 2022
Přinese digitalizace zjednodušení zakládání obchodních korporací?

V současné době je v Poslanecké sněmovně projednávána novela, kterou by měla být do českého právního řádu promítnuta směrnice o digitalizaci v právu obchodních společností, jejímž účelem je zjednodušení a zrychlení zakládání obchodních korporací v rámci EU. V případě, že bude skutečně schválena, počítá se s jejím vstupem v účinnost k 1. červenci letošního roku (2022). Tato novela se dotkne zejména zákona o obchodních korporací, živnostenského zákona a zákona o veřejných rejstřících.

První novinkou, kterou tato novela přináší, je zavedení společné evropské evidence vyloučených osob, tedy osob, které z některého ze zákonných důvodů nemohou vykonávat funkci člena voleného orgánu společnosti. Tato evidence bude neveřejná, budou do ní mít přístup pouze notáři a soudy a měla by obsahovat všechny osoby, které jsou z jakéhokoli důvodu vyloučeny z výkonu funkce členů volených orgánů. Při zakládání nové společnosti, tedy již nebude třeba předkládat např. výpis z rejstříku trestů budoucích jednatelů.

Další novinkou je pak možnost založit společnost ještě před tím, než získá živnostenské oprávnění (pakliže má v úmyslu podnikat dle živnostenského zákona), zde je však důležité dodat, že v případě, že společnost toto potvrzení nezíská v určené lhůtě od svého založení, může soud přistoupit k jejímu zrušení.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up