Mohou výdejny e-shopů prodávat i o svátcích?

18. 10. 2022

Nejvyšší správní soud (NSS) svým rozhodnutím ze dne 24.08.2022 vyřešil spornou otázku týkající se prodeje výdejen e-shopů o svátcích. Vyslovil se proti jeho zákazu, a to opakovaně.

Zákon o prodejní době prodej zboží v maloobchodě v určité státní svátky zakazuje (tj. 1. leden, Velikonoční pondělí, 8. květen, 28. září, 28. října, 24. prosince od 12:00 do 24:00 hodin, 25. prosince a 26. prosince). Výjimkou jsou maloobchodní prodejny, jejichž prodejní plocha nepřesahuje 200 m2, čerpací stanice, lékárny, prodejny ve zdravotnických zařízeních, na nádražích či maloobchody v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav. NSS nicméně   upozorňuje na rozdíl mezi prodejem zboží přes e-shop a jeho výběrem a koupí v „kamenné“ prodejně. Podle Nejvyššího správního soudu leží klíč v odlišnostech pojmů prodej a uzavření kupní smlouvy.    

Pojem „prodej“ je přitom podle soudu širší než samotné uzavření kupní smlouvy, to je totiž pouze jednou z fází prodeje. Zákaz podle zákona o prodejní době se uplatní tedy pouze tam, kde v „kamenné“ prodejně proběhnou všechny fáze prodeje, nikoli pouze jedna z nich.

Zákaz prodeje dle zákona o prodejní době tedy nedopadá na e-shopy, které umožňují vybrat a zaplatit zboží on-line formou a následně jej převzít osobně (v prodejně) či prostřednictvím doručovacích služeb. V takovém případě totiž prodejna (provozovna) pouze funguje jakožto jakési pomyslné „výdejové okénko“, prostřednictvím nějž je vydáváno zboží objednané na e‑shopu.

Takovou službu lze dle rozhodnutí NSS připodobnit službám klasických zásilkových služeb, či jiných zprostředkovatelů přepravních a dodavatelských služeb, jejichž činnost pod zákaz vyslovený v § 1 odst. 1 zákona o prodejní době bezesporu nespadá.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2022 | Created by: drualas.cz