Dne 16. prosince 2022 rozhodl německý obvodní pracovní soud o zákonnosti okamžitého zrušení pracovního poměru v případě, kdy se zaměstnanec účastní večírku během své pracovní neschopnosti z důvodu narušení důvěry zaměstnavatele v poctivost zaměstnance.
Pracovnice se účastnila večírku v ten moment, kdy měla jako ošetřovatelka vykonávat víkendovou noční službu (tj. v noci ze soboty na neděli). Nejprve ale nadřízenému telefonicky oznámila, že prodělává chřipku, a proto se do práce nedostaví. Zaměstnavatel poté zhlédl fotografie z bujaré oslavy vystavené na sociálních sítích, na nichž byla zachycena i zmíněná pracovnice. Proto s ní zaměstnavatel ukončil pracovní poměr okamžitým zrušením. Pracovnice na to zareagovala podáním žaloby, avšak prozatím bezúspěšně. Výsledek však není definitivní, jelikož se zaměstnankyně proti rozsudku odvolala.
Lze na základě výše popsaného důvodu ukončit pracovní poměr okamžitým zrušením i v České republice?
Okamžité zrušení pracovního poměru je přípustné z důvodu zvlášť hrubého porušení pracovních povinností. Za něj se považuje i neomluvená absence v zaměstnání. Neomluvenou absencí není nemoc. Pracovnice na směnu nedorazila kvůli údajné chřipce doprovázenou teplotami, což je nemoc, která by jí znemožnila řádný výkon pracovní činnosti (a navíc je silně nakažlivá). Omluva ze zaměstnání však musí být pravdivá. To popíraly fotografie z party, na nichž bylo vidět, že zaměstnankyně byla zdravá. Nato změnila zdůvodnění absence na dvoudenní dušení poruchu. Pokud zaměstnankyně prokazatelně nemocná nebyla, její absence ze směny se dá považovat za neomluvenou. Absence však zřejmě netrvala dost dlouho na to, aby se jednalo o zvlášť hrubé porušení pracovních povinností. Pracovnice by totiž musela v zaměstnání chybět nejméně pět pracovních dnů. V Česku by proto obecně nebylo možné s danou zaměstnankyní ukončit pracovní poměr okamžitým zrušením. Zaměstnankyni by však bylo možno dát výpověď.
Skutečným důvodem uznání platnosti okamžitého zrušení pracovního poměru soudem byla ztráta důvěry mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Závěr se uplatní i v českém právním prostředí za situace, kdyby nepřítomnost pracovnice způsobila zaměstnavateli komplikace ve shánění nového pracovníka nebo by důsledek jejího chování poškodil pověst zaměstnavatele. Nejvyšší soud uznává ztrátu důvěry za legitimní důvod okamžitého zrušení pracovního poměru zejména v případě útoku na majetek zaměstnavatele (např. odnášení potravin kuchařkou z kuchyně zařízení).