Potenciální riziko vzniku stálé provozovny na základě poskytnutí home office

1. 2. 2023

S ohledem na konec účetního roku 2022 a blížící se termín podání přiznání k dani z příjmu právnických za zdaňovací období 2022 osob bychom vás rádi upozornili na potenciální riziko vzniku stálé provozovny v České republice právě v kontextu s daní z příjmu právnických osob.

Dle českého zákona o dani z příjmů právnických osob a smluv o zamezení dvojího zdanění je stálá provozovna podle zákona o dani z příjmů právnických osob založena, pokud má zahraniční osoba v České republice stálé místo podnikání. Podle výkladu finančních úřadů a českých soudů je stálým místem podnikání například advokátní kancelář anebo i v dnešní době hojně rozšířený home office.

Pro vznik stálé provozovny by měly být splněny následující podmínky:

  1. Stálost pevného místa, což znamená, že toto místo musí být používáno nepřetržitě. Tato podmínka neznamená, že pevné místo musí být využíváno každý den, ale že musí být k dispozici dlouhodobě (v zásadě déle než 6 měsíců);
  2. Existence dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem o výkonu činnosti na tomto místě (např. používání kanceláře / home office je stanoveno v pracovní smlouvě nebo v jiném dokumentu); a
  3. činnost, která je v České republice na tomto místě vykonávána nemá pouze přípravnou nebo podpůrnou povahu, přičemž přípravnou nebo podpůrnou povahu je třeba vykládat velmi úzce.

Současně bychom rádi upozornili, že stálá provozovna může vzniknout i v dalších případech, tedy i bez existence stálého pracovního místa. V případě, pokud je zaměstnanec pověřen jednat jménem podniku a sjednávat nebo uzavírat obchodní zakázky nebo podepisovat smlouvy, vzniká zahraniční společnosti v České republice taktéž stálá provozovna.

Stálá provozovna musí být zaregistrována na finančním úřadě a přiznání k dani z příjmů právnických osob musí být podáno v zákonné lhůtě, která je pro rok 2022 stanovena do 1. 4. 2023, resp. do 1. 7. 2023 (pokud za společnost podává daňové přiznání daňový poradce).

V případě, že máte podezření, že by Vaší společnosti mohla v České republice vzniknout stálá provozovna, rádi Vám s danou problematikou poradíme a situaci Vaší společnosti prozkoumáme.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up