Aktuální vývoj v aplikování daně z přidané hodnoty na stavební práce

14. 6. 2023

Novela zákona o dani z přidané hodnoty, která má souvislost se stavebním zákonem, mění zákonnou definici pojmů „rodinný dům“ a „bytový dům“. Počínaje 1. červencem 2023, kdy novela zákona nabude účinnosti, se u uvedených pojmů rozšíří jejich obsahové vymezení. Generální finanční ředitelství ČR v této souvislosti upravilo své informace týkající se aplikace zákona o dani z přidané hodnoty na nemovitý majetek.

Doposud se v otázkách daně z přidané hodnoty u nemovitého majetku vycházelo ze zákonných definic stanovených katastrálními předpisy. Od 1. července 2023 se v této souvislosti použijí zákonné definice podle nového stavebního zákona.

Zásadní změna se týká úpravy definice pojmů „rodinný dům“ a „bytový dům“. Definice dle nového stavebního zákona platná od 1. července 2023 již nebude obsahovat podmínku stavebně právního určení účelu budovy pro bydlení.

Tato změna se projeví ve stanovení správné výše daně z přidané hodnoty pro stavební práce na již dokončených stavbách pro bydlení a pro tzv. sociální bydlení, ale i v souvislosti s výstavbou a zřizováním sociálního bydlení. Kromě toho se změny dotknou také možného osvobození od daně z přidané hodnoty při dodání nemovitostí, ale i při jejich nájmu.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up