Směrnice Evropské komise o převodních cenách

13. 10. 2023
Směrnice Evropské komise o převodních cenách

Dnes bychom se rádi podrobněji zaměřili na předpisy, které se zabývají převodními cenami společností, které podnikají v rámci Evropské unie.

Velká část členských států EU již více či méně uplatňuje pravidla OECD pro převodní ceny, ale Evropská komise usiluje o rovné podmínky a požaduje, aby všechny členské státy uplatňovaly stejné standardy. Dne 12. září 2023 proto zveřejnila v rámci svého programu „BEFIT“ (Busines in Europe Framework for Income Taxation package) "Návrh směrnice Rady o převodních cenách", která má sjednotit pravidla v rámci EU. Návrh směrnice, jakož i celý balíček BEFIT vychází z mezinárodní daňové dohody OECD/G20 o globální minimální úrovni zdanění a ze Směrnice OECD. Návrh má za úkol zvýšit daňovou jistotu a zmírnit riziko soudních sporů a dvojího zdanění. Směrnice si dále klade za cíl omezení možnosti společností využívat převodní ceny pro účely agresivního daňového plánování.

Zásada tržního odstupu

O zásadě tržního odstupu se dočteme v článku 9 vzorové smlouvy OECD, který stanovuje podmínky transakcí mezi společnostmi uvnitř skupiny. Aby bylo zaručeno, že transakce uvnitř skupiny jsou prováděny za obchodně běžných tržních podmínek, musí být tyto oceňovány stejně, jako by byly oceněny srovnatelné transakce s nespřízněnými stranami. Dále se touto problematikou zaobírá Směrnice OECD o převodních cenách pro nadnárodní podniky a daňové správy. Pokyny OECD k převodním cenám poskytují vysvětlení metod používaných k výpočtu tržní ceny. Zde se ale skutečné uplatňování pokynů v jednotlivých členských státech liší, a proto se Komise snaží zajistit společné a jednotné uplatňování zásady tržního odstupu v celé EU.

Navrhovaná směrnice by se měla vztahovat na všechny společnosti se sídlem v členském státě EU a na stálé provozovny nacházející se v EU.

Podle návrhů by v případě přeshraniční transakce s tzv. "spřízněnou osobou" byl subjekt v EU povinen stanovit výši svých zdanitelných zisků způsobem, který je v souladu se zásadou tržního odstupu. Cílem navrhované směrnice je zavést společnou definici spřízněné osoby v celé EU jako osoby, která je spojena s jinou osobou některým z následujících způsobů:

  • osoba podílející se na řízení jiné osoby tím, že je v postavení, ve kterém má na tuto osobu významný vliv;
  • osoba podílející se na řízení jiné osoby prostřednictvím podílu, který přesahuje 25 % hlasovacích práv;
  • osoba podílející se na kapitálu jiné osoby prostřednictvím vlastnického práva, které přímo nebo nepřímo přesahuje 25 % kapitálu, nebo
  • osoba, která má nárok na 25 % nebo více zisku jiné osoby.

V případě nepřímých účastí by se pro splnění kritérií uvedených v druhém a třetím bodě výše procentního podílu na základním kapitálu násobil ve všech po sobě jdoucích úrovních a podíl vyšší než 50 % by se považoval za 100 %.

Metody stanovení tržní ceny

Správná tržní cena by měla být stanovena na základě použití jedné z pěti předdefinovaných metod převodních cen:

  • Metoda nezávislé ceny (Comparable uncotrolled price method)
  • Metoda při opětovném prodeji (Resale price method)
  • Cost plus metoda (Cost plus method)
  • Transakční metoda čistého rozpětí (Transactional net margin method)
  • Metoda rozdělení zisku (Profit split method).

Pouze ve výjimečných případech by bylo možné použít jiné metody ke stanovení tržní ceny. Navrhovaná směrnice nepředepisuje konkrétní pořadí použití výše uvedených metod, ale uvádí, že s ohledem na okolnosti případu by měla být použita metoda nejvhodnější. S ohledem na definice a vysvětlení pěti metod lze předpokládat určitý preferenční přístup metodiky.

Kromě těchto obecnějších pravidel obsahuje směrnice ustanovení o analýze srovnatelnosti, stanovení tržního rozpětí a dokumentaci převodních cen.

V neposlední řadě obsahuje návrh směrnice povinnost poplatníků mít vyhotovenou dokumentaci, která bude prokazovat soulad vnitroskupinových transakcí s principem tržního odstupu, což doposud nutností nebylo. Evropská komise bude povinnost a obsah dokumentace, kterou budou muset společnosti vyhotovit, dále upřesňovat a specifikovat.

Další vývoj ve schvalování

Jelikož se jedná o směrnici týkající se přímých daní, bude nutné schválení návrhu všemi členskými státy. Jak můžeme tušit z předchozích schvalování návrhů, dá se předpokládat několikaleté období, než dojde k finalizaci a schválení této směrnice. Avšak v případě, že by byla navrhovaná pravidla směrnice jednomyslně přijata, měla by začít platit od 1. ledna 2026 (co se týče převodních cen) a od 1. července 2028 (co se týče BEFIT).

 

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2025 | Created by: drualas.cz
Move up