Věřitelé pozor! Novela občanského soudního řádu a exekučního řádu posiluje ochranu manžela povinného při vymáhání pohledávek na úkor oprávněného

29. 6. 2015

Předmětná novela nabývá účinnosti dne 01.07.2015. Významnou novinkou exekučního řízení je povinnost soudních exekutorů zjišťovat, zda je v Seznamu listin o manželském majetkovém režimu evidována smlouva o manželském majetkovém režimu nebo rozhodnutí o zrušení společného jmění manželů, jeho obnovení nebo zúžení jeho stávajícího rozsahu atp. Nově je rovněž stanoveno, že manžel povinného je také účastníkem řízení. Toto opatření reaguje na situace vznikající za účinnosti dosavadní úpravy, kdy se manžel povinného mnohdy ani nedozvěděl o zahájení exekučního řízení proti druhému manželovi. Další podstatnou změnou je stanovení maximální částky výkonu rozhodnutí postižením bankovního účtu manžela povinného. Podle nové právní úpravy tak nezadluženému manželovi zůstane ochráněna polovina zůstatku, který byl na účtu v okamžiku doručení usnesení o nařízení exekuce bance (minimálně však peněžní prostředky do výše dvojnásobku životního minima). O tomto musí být manžel povinného poučen. Lze očekávat, že tato opatření budou mít negativní dopad na míru uspokojení nároků věřitelů.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up