Založení s.r.o. zlevní

21. 4. 2016

Snížení nákladů za založení společnosti s ručením omezeným je jedním z cílů novely zákona o soudních poplatcích, kterou již schválila Poslanecká sněmovna a kterou nyní projednává Senát.
Novela míří na situace, kdy nová společnost vzniká prostřednictvím tzv. přímého zápisu do obchodního rejstříku prováděného notářem. Při současné právní úpravě je za tento úkon nutno uhradit soudní poplatek ve výši 2.700,- Kč, ke kterému je pak nutno připočítat odměnu notáře za sepsání notářského zápisu, kdy tato činí minimálně 4.000,- Kč; v závislosti na výši základního kapitálu může činit i částku vyšší.

Nová právní úprava uvedený soudní poplatek ve výši 2.700,- Kč ruší, a to za předpokladu, že dokument, jímž se společnost zakládá (tedy zakladatelská listina či společenská smlouva), obsahuje pouze základní náležitosti vyžadované zákonem.

Je třeba uvést, že v případě, že se zakladatelé společnosti rozhodnout pro složitější smluvní ujednání, či pokud zápis nebude prováděn prostřednictví notáře, není možné této možnosti úspory využít.

Ačkoliv se bezpochyby jedná o pozitivní krok, je vždy na zakladatelích společnosti, aby dobře uvážili, zda s ohledem na další fungování společnosti není vhodnější investice do komplexnější korporátní dokumentace, která jim lépe umožní regulovat poměry společnosti a vyhnout se tak případným právním sporům.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up