Bezúplatně není vždy bezúplatně (7 Afs 31/2016)

27. 6. 2016

Nejvyšší správní soud (NSS) se ve svém čerstvém rozsudku zabýval převodem nemovitosti, kterou jediný akcionář daroval společnosti. Jak by se mohlo na první pohled zdát správné, nebyla odvedena daň z převodu nemovitostí, neboť ta se vztahuje pouze na úplatné převody. Správce daně však tento bezúplatný převod překlasifikoval na převod úplatný a daň z převodu nemovitostí doměřil.

NSS dal v dané situaci daňové správě zapravdu. Argumentem bylo zejména to, že akcionáři sice poklesla hodnota jeho nemovitého majetku, ale zvýšila se hodnota jeho podílu v akciové společnosti. Po darování nemovitosti by totiž akcionář dokázal prodat svůj podíl v akciové společnosti za vyšší cenu, než kdyby k darování nedošlo. Dle NSS tedy nemohlo jít o bezúplatný převod.

Závěry NSS tak potvrzují výklady, které daňová správa v současné době zastává ohledně vztahu společníka a „jeho“ společnosti. Plnění poskytovaná společníkem do společnosti nejsou v zásadě vnímána jako bezúplatná. 

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up