Elektronická evidence tržeb (EET) – odloženo?

11. 8. 2016

Ačkoli se to zpočátku zdálo krajně nepravděpodobným, ministr financí Andrej Babiš připustil možnost odložení zavedení povinnosti obchodníků vykazovat své tržby pomocí speciálních elektronických pokladen. Diskusi o posunutí počátku této, a přiznejme, že pro mnohé velmi kontroverzní, praxe, rozpoutala Hospodářská komora ČR, jejíž pracovníci na základě průzkumů vyhodnotili plánovaný termín 1. prosince jako krajně nevhodný.

Jedním z důvodů, které ve svém stanovisku uvádějí, je i narušení průběhu adventního období, které, jak je všeobecně známo, patří mezi extrémně zátěžové i bez technických komplikací, jichž se obchodníci při spouštění nových elektronických systémů (a přiznejme si, že při pohledu na fungování jiných, obdobných „novot“ vcelku oprávněně) obávají. V reakci na výzvu HK ČR, aby došlo k posunutí termínu na začátek příštího roku, Andrej Babiš mj. uvedl: „Diskutujeme to v rámci ministerstva, chceme to posoudit, jaké jsou výhody, nevýhody“ a doplnil, že předpokládá, že do konce srpna by odborníci z MF „měli mít jasno“ (tento odvážný výrok se ovšem týká výhradně posunutí termínu EET, nikoli však celkové politické koncepce ministerstva).

Druhou možností by bylo vedle návrhu HK ČR také dodržení stávajícího termínu s tím, že se budou zaměstnanci finanční správy: „chovat vstřícně a bude se tvářit, že to teda ještě nenastalo“ (ano, ti z nás, kteří mají  zkušenosti s jednáními s finančními úřady, mírně nadzdvihli obočí, ti ironičtější se dokonce pobaveně zasmáli). Výhodou tohoto postupu je skutečnost, že by nemuselo docházet k posunu dalších termínů. Stávající varianta totiž počítá s postupným zaváděním EET pro další subjekty (1. prosinec se týká restaurací a hotelů, od března příštího roku pak maloobchodních a velkoobchodních firem, o rok později svobodných povolání a od června 2018 vybraných řemesel výrobních činností).  Na druhé straně nevýhodou je podle skeptiků ostře kritizujících připravenost (pokud ne samotnou podstatu) celého systému dodržení původního plánu v podobě zřízení kontaktního místa v srpnu, přidělování autorizačních údajů podnikatelům od září a hlavně zahájení projektu „nanečisto“ v listopadu.

Podle pana ministra dokonce, opět k jistému údivu veřejnosti, probíhá diskuse na téma vynětí podnikatelů s malým obratem z povinnosti zavést u sebe tento model evidence. Opozice dokonce považuje za ideální hranici ročního obratu jeden milion korun, z čehož vyplývá, že by se povinnost pak vztahovala pouze na plátce DPH. „Je to stále živé, zatím na to není jasný názor,“ říká Babiš. To, že už je vzhledem k výše uvedeným plánům pomalu načase, asi není potřeba nijak zvlášť zdůrazňovat.

Výroky pana Babiše jsou zhusta centrem sžíravé kritiky nejen těch zástupců veřejnosti, kterých se týkají, ale v první řadě i opozičních politiků v čele se zástupci ODS a TOP 09, kteří tvrdí, že už samotné „úvahy Andreje Babiše nad odložením startu EET jenom dokazují neschopnost ministerstva financí tento projekt včas připravit, “ jak uvedl předseda ODS Petr Fiala. Ve svém boji za zrušení EET navíc dodává. že celý „systém je nepotřebný, nebezpečný a pro statisíce podnikatelů nákladný“.

Pro úplnost ještě připomeňme, že si vláda od zavedení EET slibuje omezení (až úplné zabránění) daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Kritici EET se naopak snaží dokázat, že dojde k likvidaci drobných živnostníků, kteří nebudou schopni unést náklady s EET spojené, kterážto argumentace je hojně a hlasitě podporována právě touto skupinou podnikatelů.

Jak to tedy vypadá, jediné, co bude namísto podnikatelského prostředí potřeba narovnávat, budou záda drobných podnikatelů ohnutá pod tíhou neúměrné administrativní zátěže. Což je dobrá zpráva pro fyzioterapeuty a chiropraktiky. 

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up