Zatímco povinnost podrobit se vstupní lékařské prohlídce před vznikem pracovního poměru je stanovena v zákoníku práce, její podmínky jsou upřesněny ve speciálním právních předpise, konkrétně v zákoně o poskytování specifických zdravotnických služeb.
Podle dosavadní právní úpravy měl zaměstnavatel povinnost zajistit vstupní lékařskou prohlídku vždy před vznikem pracovního poměru, a to u všech kategorií zaměstnanců. V případě dohod konaných mimo pracovní poměr měl zaměstnavatel tuto povinnost tehdy, pokud se jednalo o práci, která byla podle zákona o ochraně veřejného zdraví považována za rizikovou, nebo byla taková povinnost stanovena prováděcími předpisy vztahujících k této činnosti. Pokud se uchazeči o zaměstnání povinné vstupní prohlídce nepodrobili, bylo na tuto situaci pohlíženo, jako by nebyli k dané práci zdravotně způsobilí.
V souvislosti s aktuálními změnami zákoníku práce, tzv. flexinovelou, došlo i v tomto ohledu s účinností k 01.06.2025 k několika změnám
Zejména se jedná o zmírnění pravidel ohledně okruhu osob, které se musí povinné vstupní prohlídce před nástupem do zaměstnání podrobit. Nově, pro práce nerizikové z tzv. první kategorie, kam spadají převážně administrativní, kancelářské činnosti odpadá od června povinnost, se lékařské prohlídce podrobit, a v těchto případech se pracuje s domněnkou zdravotní způsobilosti uchazeče, tedy předpokládá se, že zaměstnanec způsobilý k práci je.
Zaměstnavatelé ji však mohou nadále po potencionálních uchazečích na základě vystavené žádanky požadovat a následně jim po nástupu do zaměstnání taktéž uhradit vzniklé náklady. Pokud zaměstnavatel této možnosti nevyužije, potenciální uchazeč se považuje za zdravotně způsobilého. Domnívá-li se však samotný uchazeč, že by pro něj výkon práce mohl být obtížný po zdravotní stránce, může o prohlídku požádat sám.
V případě dohod konaných mimo pracovní poměr došlo v tomto ohledu naopak ke zpřísnění, neboť vstupní lékařská prohlídka je nyní povinná i u prací tzv. druhé kategorie, mezi které patří například pozice pokladní nebo doplňování zboží.
Závěrem je však nezbytné zmínit kategorii mladistvých uchazečů o zaměstnání, tj. osoby mladších 18 let, kteří se však musí podrobit vstupní lékařské prohlídce vždy, bez ohledu na rizikovost práce a bez ohledu na skutečnost, zda v jejich případě jde o pracovní činnost vykonávanou na základě pracovního poměru nebo na základě některé z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.