Lidé žijící v registrovaném partnerství budou moci osvojit dítě

12. 8. 2016

Nález Ústavního soudu sp.zn. Pl. ÚS 7/15 ze dne 14.6.2016

Plenární nález Ústavního soudu České republiky se zabýval návrhem Městského soudu v Praze na zrušení ustanovení § 13 odst. 2 zákona č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství a o změně některých souvisejících zákonů.

Výše zmíněné ustanovení zákona uvádělo, že trvající partnerství brání tomu, aby se některý z partnerů stal osvojitelem dítěte.

Podle názoru Ústavního soudu se jednalo o ustanovení v rozporu s lidskou důstojností, s právem na soukromý život a se zákazem diskriminace, když současná právní úprava umožňovala, aby za splnění určitých podmínek, mohla i osoba nežijící v manželském svazku bez ohledu na její sexuální orientaci osvojit dítě, avšak osvojení dítěte se stalo zapovězeným ve chvíli, když se jednalo o osobu registrovanou.

Nález se přímo nevztahuje ke společnému osvojení, které občanský zákoník vztahuje pouze na manželské, tedy heterosexuální páry. Jde jen o individuální adopci jedním osvojitelem. Nález tedy přímo nedopadá ani na situace, kdy registrovaný partner chce osvojit partnerovo dítě. K tomuto bude muset s ohledem na vývoj společnosti a chápaní rodiny zaujmout postoj až zákonodárce.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up