Snížení odměn exekutorů na úkor dlužníka či věřitele?

24. 8. 2016

Nová vyhláška ministerstva spravedlnosti, jejíž návrh je v současné době legislativně finalizován, by měla nabýt účinnosti k 1.1.2017. Nově by mělo dojít ke snížení odměn exekutorů.

V současnosti připadá tarifní odměna exekutora na 15 % z vymáhané částky u pohledávek do 3 mil. korun. Ministerstvo spravedlnosti navrhuje zavedení nového pásma pohledávek do 50.000 korun a snížení odměn o jednu třetinu v přepočtu na 10 %. Stejně tak dojde ke snížení klasické odměny exekutora z 3000 na 2000 korun, přestože původní návrhy směřovaly ke snížení tarifu až o dvě třetiny.

Exekutorská komora ČR se návrhu vyhlášky brání v připomínkovém řízení. Dle jejího názoru se snížením exekutorského tarifu posílí spíše vědomí dlužníků o tom, že nerespektování rozhodnutí soudů a orgánů státní moci se vyplácí a pokud by dlužník nic neměl, náklady na exekuci by tak mohly padnout na věřitele.

Kritika návrhu vyhlášky přitom upozorňuje na nekoncepčnost a nesystematičnost jednostranné úpravy nereflektující reálnou skutečnost, která v budoucnu povede k rušení exekutorských úřadů, což by pak věřitelům mohlo způsobit obtíže při efektivním vymáhání jejich pohledávek.  V případě přijetí vyhlášky bez zapracování připomínek je tak Exekutorská komora ČR připravena iniciovat i protiústavní stížnost.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up