Leden, měsíc výsledků 2016 – roku nových zkratek ve slovníku podnikatele

21. 2. 2017

Nestává se často, aby „běžný smrtelník“, tj. člověk obecný, zaměstnaný a nepodnikající, postřehl změny týkající se výhradně těch, kteří pracují „sami na sebe“. A přesto se to v roce 2016 podařilo.

Tématem, které kromě hrozeb teroristických útoků na předvánočních trzích rozvlnilo stojaté vody jinak vcelku poklidného českého života, byla implementace systému Elektronické evidence tržeb, proslulého pod zkratkou EET. Důvodů pro všeobecnou známost této novoty bylo víc; mezi ty nejmarkantnější zřejmě patří poměrně kontroverzní spuštění „udavačského“ webu na stránkách finanční správy (a jeho následné zrušení za poměrně neobvyklých podmínek – tomuto tématu se podrobněji věnuje naše aktualita /k přečtení ZDE/) a dále také místy dosti citelný (třeba i padesátiprocentní) nárůst cen v restauračních zařízeních. A tento druhý aspekt měl vliv i na skutečnost, že, jak nás informují sdělovací prostředky, se první měsíc po zavedení této povinnosti pro podnikatele v oblasti pohostinství kromobyčejně vydařil – celkově se totiž jednalo o tržby v hodnotě téměř 20 miliard korun, což je v porovnání s předchozím rokem dvojnásobek.

Odborníci na Ministerstvu financí v současné době dávají hlavy dohromady, aby si tento vcelku radikální nárůst nějak objektivně vysvětlili. Nechme je tedy nerušeně pracovat a počkejme si na konkrétní výsledky jejich lopotného snažení – budou jistě fundovanější než naše analýzy bez přístupu k přesným údajům, kterými na rozdíl od nás disponují. Nás musí v tuto chvíli uspokojit zjištění, že přiznané tržby, a tím tedy i příjmy státu na daních, vzrostly. Podstatnější ovšem pro některé z nás je fakt, že se od začátku března povinnost evidovat tržby ve své druhé vlně rozšiřuje na malo- a velkoobchod. A i přes snahy opozičních politiků se zdá, že se EET na domácí podnikatelské scéně usadila dosti pevně a není před ní úniku.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up