Novela insolvenčního zákona má důsledněji chránit před šikanózními návrhy

16. 8. 2017

Dne 1.7.2017 nabyla účinnosti rozsáhlá novela insolvenčního zákona, která si mimo jiné klade za cíl chránit dlužníky proti šikanózním insolvenčním návrhům.

Za tímto účelem bylo do insolvenčního zákona vloženo zcela nové ustanovení, které umožňuje insolvenčnímu soudu v případě důvodných pochybností o důvodnosti insolvenčního návrhu podaného věřitelem, rozhodnout o tom, že insolvenční návrh včetně dalších dokumentů v insolvenčním spise nezveřejní v insolvenčním rejstříku, přičemž takovéto rozhodnutí má učinit insolvenční soud neprodleně. Pokud pak insolvenční soud neodmítne insolvenční návrh pro zjevnou bezdůvodnost, oznámí zahájení insolvenčního řízení standardně vyhláškou, kterou zveřejní v insolvenčním  rejstříku nejpozději do 2 hodin po zahájení úředních hodin nejbližšího pracovního dne, a to ve lhůtě 7 dnů počítané od okamžiku, co byl insolvenční návrh podán. Během této lhůty budou mít právo nahlížet do spisu pouze insolvenční dlužník a věřitel.

Tato novinka spočívající v předběžném posouzení insolvenčního návrhu by tedy měla lépe zabránit tomu, aby nebyly jednotlivé subjekty poškozovány na své dobré pověsti a důvěryhodnosti bezdůvodnými insolvenčními návrhy, např. v rámci konkurenčních bojů, apod.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up