Co znamená konec Visapointu pro imigrační řízení?

22. 11. 2017

Až do října tohoto roku provozovalo Ministerstvo zahraničních věcí systém Visapoint, který sloužil k tomu, aby si cizinec mohl elektronicky sjednat termín podání žádosti o pobytové povolení u příslušného zastupitelského úřadu ČR.

Systém byl velmi intenzivně kritizován, neboť v některých zemích byl natolik zahlcen, že se do něj prakticky nedalo zaregistrovat. Bez této registrace ovšem nebylo možné vůbec žádat o povolení k pobytu. Jedinou možností, jak v těchto zemích (jako např. Ukrajina) získat volný termín, bylo zaplatit nemalé peníze překupníkům, kteří byli schopni se do systému „nabourat“.

Kritika na systém pak mířila nejenom ze strany cizinců, ale i například ze strany firem, které tak získávaly zaměstnance ze zahraničí jen s obtížemi. Zrušení systému logicky doprovází optimismus – je ovšem otázkou, zda je na místě. Rezervace termínu bude i nadále nutná, jen bude probíhat jinými způsoby – např. telefonicky, či e-mailem. Zůstává tedy problém s kapacitou daných zastupitelských úřadů či možným rizikem spočívajícím v „kupčení s termíny“ ze strany jejich zaměstnanců, jak bylo bohužel praxí před zavedením systému Visapoint.

Řešení této situace však může přinést také nedávné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Dle názoru soudu totiž platí, že ačkoliv je žadatel povinen žádost podat osobně (tedy v rámci sjednaného termínu), je možné podat žádost i „neosobně“ (např. na podatelně, prostřednictvím pošty či datové schránky), pokud žadateli není umožněno osobní žádost podat „lidsky důstojným způsobem v přiměřeném čase“.

Rozhodnutí tak ukazuje cizincům cestu, jak se soudní cestou probít do „Kafkova zámku“ zastupitelského úřadu a domoci se projednání své žádosti.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2022 | Created by: drualas.cz