Novela zákona o pobytu cizinců

17. 7. 2018

Vláda na svém jednání dne 6. června 2018 schválila novelu zákona o pobytu cizinců. Novela především obsahuje implementaci směrnice EU, která upravuje podmínky pobytu cizinců za účelem vědeckého výzkumu nebo studia.

Dle novely by vysokoškolští studenti a vědečtí pracovníci mohli po dokončení svého studia nebo vědeckého výzkumu pobývat na území České republiky až devět měsíců za účelem hledání zaměstnání nebo zahájení podnikatelské činnosti.

Nad rámec implementace směrnice má novela také zavádět povinnost cizince absolvovat integračně-adaptační kurz nebo institut tzv. mimořádného pracovního víza za účelem zaměstnání. Adaptačně-integrační kurz představuje osmihodinový kurz, na kterém se cizinec seznámí s právy a povinnostmi souvisejícími s jeho pobytem, se základními hodnotami České republiky, místními poměry a převládajícími kulturními zvyklostmi. Kurz bude určený pro cizince ze zemí mimo Evropskou unii, kteří budou na území České republiky pobývat déle než jeden rok. Náklady na absolvování kurzu ponese sám cizinec nebo jeho zaměstnavatel.

Mimořádné pracovní vízum za účelem zaměstnání má za cíl zjednodušit a zrychlit pracovní migraci. Vydávání těchto víz bude možné spustit dočasně a pouze na základě nařízení vlády, které vláda přijme s ohledem na situaci na trhu práce. Nařízení by pak také stanovilo zdrojové země, ekonomická odvětví a počet víz, která budou moci být udělena. Počítá se s tím, že mimořádné pracovní vízum bude vydáváno nejdéle na jeden rok pouze za účelem pracovního pobytu.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up