Vláda schválila novelu zákoníku práce, nově bude upravovat sdílené pracovní místo a nárok na dovolenou

3. 2. 2020

Vláda na svém jednání dne 16. prosince 2019 schválila návrh novely zákoníku práce předkládaný Ministerstvem práce a sociálních věcí. Součástí novely je mimo jiné zavedení sdíleného pracovního místa nebo změna výpočtu nároku na dovolenou.

Sdílené pracovní místo bude fakticky znamenat možnost dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, potažmo mezi více zaměstnanci, že se o jednu pracovní pozici mohou podělit dva nebo více zaměstnanců s kratší pracovní dobou a stejnou pracovní náplní. Tento krok by dle vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) měl napomoci hlavně rodinám s malými dětmi, zejména ve slaďování pracovního a soukromého života.

Další plánované opatření směřuje ke změně ve výpočtu nároku na dovolenou. Nová koncepce počítá se spravedlivějším výpočtem nároku na dovolenou. Místo odpracovaných dnů bude nárok vycházet z odpracovaných hodin. Reálně se ale zaměstnancům nárok na dovolenou neprodlouží ani nezkrátí. Úprava by měla zachytit poctivější obraz při vybírání dovolené zaměstnanci pracujícími na kratší pracovní úvazek nebo vybírání dovolené zaměstnanci, kteří v průběhu roku změní zaměstnání.

Při kratším pracovním úvazku se vychází klasicky z odpracovaných hodin za týden. V případě šestihodinové pracovní doby 5 dní v týdnu je výpočet následující: 6 odpracovaných hodin x 5 dní v týdnu = 30 dní x zákonem stanovené 4 týdny dovolené. Výsledný počet nároku na dovolenou je 120 hodin, tedy 20 dní volna.

V případě, kdy zaměstnanec změní v průběhu roku práci, nový zaměstnavatel vychází z fakticky odpracovaných týdnů v relevantním roce. Pokud zaměstnanec odpracoval například 20 týdnů v roce při klasické pracovní době 8 hodin, nový zaměstnavatel provede výpočet: 20 x 40 odpracovaných hodin za týden = 800 hodin. Současně se celkový počet týdnů v roce (52 týdnů) vydělí počtem týdnů dovolené poskytované zaměstnavatelem (ze zákona 4 týdny); 52 /4 = 13. Nárok na dovolenou se pak vypočítá jako 800 odpracovaných hodin / 13 = 61,53 hodin (po zaokrouhlení 62 hodin). Zaměstnanec tedy nárok na 62 hodin dovolené, což vychází na 7,75 dnů volna.

Kompletní novela by měla být účinná v lednu 2021.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2022 | Created by: drualas.cz