Zákon o realitním zprostředkování: Více kvality a transparentnosti

18. 2. 2020
Zákon o realitním zprostředkování: Více kvality a transparentnosti

Na přelomu února a března 2020 nabude účinnosti zákon o realitním zprostředkování, jehož cílem je zpřísnit státní regulaci v tomto sektoru a tím přispět k vyšší transparentnosti a kvalitě poskytovaných služeb. Zbystřit by však měli nejen realitní makléři – zákon totiž jako realitního zprostředkovatele chápe poměrně široký okruh osob, který zahrnuje například i provozovatele serverů s realitní inzercí, byť tito sami žádné konkrétní realitní transakce nezajišťují.

Doposud byly realitně-zprostředkovatelské služby živností volnou. Nově se bude jednat o živnost vázanou a k jejímu výkonu tak bude potřeba doložit odbornou způsobilost, která bude splněna, pokud zprostředkovatel má:

  • Ukončené studium vysokoškolského oboru právo, ekonomie nebo stavebnictví,
  • splněnou odbornou zkoušku,
  • či praxí 3 let v oboru a ukončené jiné vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání s maturitou.

Dalším požadavkem výkonu této živnosti bude bezúhonnost zprostředkovatele.

Zprostředkovatelé si budou muset nově sjednat také pojištění odpovědnosti s minimálním limitem 1 750 000 Kč na jednu transakci a minimálně 3 500 000 Kč při souběhu více realitních transakcí.

Důslednější bude regulace tzv. realitních úschov, kdy tyto bude nutné řádně evidovat dle zákona a složené úschovy budou muset být vedeny na oddělených účtech. Zprostředkovatel rovněž nebude oprávněn poskytovat úschovu peněz za účelem zajištění plnění z realitní smlouvy. Tuto službu nepůjde „outsourcovat“ na třetí osobu, s výjimkou advokátů, bank a notářů.

Omezení dopadne i na obsah zprostředkovatelských smluv, přičemž například bude možné sjednat exkluzivitu na nanejvýš 6 měsíců. Pokud předmětná nemovitost do té doby prodána nebude, ztratí realitní kancelář nárok na vyplacení provize.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up