Zvýšení hranice pro registraci k dani z přidané hodnoty se konkretizuje

9. 11. 2022
Zvýšení hranice pro registraci k dani z přidané hodnoty se konkretizuje

Poté, jak jsme Vás již informovali v aktualitě ze dne 13.05.2022 (zde) o návrhu zákona, který byl předložen Ministerstvem financí upravující výši obratu, po jejímž dosažení je subjekt ze zákona povinen se registrovat k plátcovství daně z přidané hodnoty, tento návrh schválila Poslanecká sněmovna a nyní se čeká na schválení Senátem. Předpokládá se, že právní moci nabude od 1. ledna 2023.

Zvýšení hranice vyplývá i z novelizované směrnice Evropské komise o DPH, která umožňuje členským státům zvýšit od roku 2025 hranici pro povinnou registraci k DPH až na 85.000 EUR. Účelem této změny je především snížení administrativní zátěže pro drobné podnikatele.

Novela českého zákona mimo jiné obsahuje zrušení registrace jak na žádost daňového poplatníka tak z moci úřední a to v případě, že nebude dosaženo hranice 2 mil. Kč v období 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Přechodná ustanovení myslí také na případy, kdy subjekt, který není plátcem daně z přidané hodnoty a který dosáhne na konci roku stávající hranice 1 mil. Kč ale nikoli budoucí hranice 2 mil. Kč. V takových případech se subjekt může sám rozhodnout, zda se chce registrovat k plátcovství daně z přidané hodnoty, či nikoliv. Novela zákona uvádí i možné řešení pro případ, kdy již registrovaný plátce DPH nedosáhne budoucí hranice 2 mil. Kč. V takovém případě je možné se od plátcovství DPH odhlásit do 5 dnů od nabytí účinnosti novely podáním odpovídající žádosti.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up