Zrušení (některých) pracovnělékařských prohlídek

12. 1. 2023
Zrušení (některých) pracovnělékařských prohlídek

Na základě novely vyhlášky o pracovnělékařských službách nově od 1. ledna 2023 zaměstnavatelům v případě některých zaměstnanců odpadá povinnost provádění pravidelných pracovnělékařských prohlídek.

Pravidelné pracovnělékařské prohlídky tak nově nemusejí být prováděny u zaměstnanců, kteří, dle zákona o ochraně veřejného zdraví, spadají do tzv. první nebo druhé kategorie zaměstnanců. Kategorizaci zaměstnanců provádí zaměstnavatel.

V případě pracovníků, kteří spadají do kategorie druhé rizikové, třetí nebo čtvrté a u těch, u kterých jde o profesní riziko nebo jsou-li pro takové práce stanoveny podmínky zdravotní způsobilosti jiným právním předpisem, je nově stanovena povinnost provádět pravidelné pracovnělékařské prohlídky nejméně jednou za 3 roky.

Obecně tak platí, že pravidelná pracovnělékařská prohlídka nebude třeba u prací, u kterých není pravděpodobný nepříznivý vliv na zdraví, či u kterých lze takový vliv očekávat pouze výjimečně (tzn. první dvě kategorie práce s nejnižší mírou rizikovosti). Dá se říct, že do těchto kategorií spadají zejména kancelářské práce, nicméně nemusí tomu tak být vždy. V závislosti na konkrétním pracovišti a s ním souvisejícími rizikovými faktory může stejná pracovní pozice spadat do různých tříd práce. Rozpis kategorií prací na daném pracovišti je součástí dokumentace bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti. Je tedy vždy individuální pro jednotlivé zaměstnavatele.

Zaměstnavatelé mohou povinnost provádět pravidelné pracovnělékařské stanovit i dobrovolně, dále jsou pak povinné pracovnělékařské prohlídky i v případech, kdy jsou vyžádány poskytovatelem pracovnělékařských služeb. V obou případech je jejich frekvence stanovena zaměstnavatelem na základě dohody poskytovatelem pracovnělékařských služeb, a to s ohledem na charakter provozu a výskyt rizikových faktorů.

Vstupní pracovnělékařské prohlídky musí zaměstnanci podstoupit i nadále, avšak Ministerstvo zdravotnictví v tuto chvíli plánuje jejich budoucí zrušení. Zda k němu opravdu dojde, však zůstává otázkou.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up