Jak se bránit zvýšení nájemného?

11. 4. 2023
Jak se bránit zvýšení nájemného?

Růst inflace se projevil významně také v cenách bydlení a někteří pronajímatelé již přistoupili ke zvýšení nájemného. Nejčastěji se tak děje na základě ujednání stran v nájemní smlouvě, tzv. inflační doložkou, nebo podle pravidel občanského zákoníku.

Pokud tedy nájemce obdrží od pronajímatele návrh na zvýšení nájemného, měl by se nejprve podívat do nájemní smlouvy, zda byla mezi stranami sjednaná jeho tzv. indexace. Toto smluvní ujednání stran má před zákonnou úpravou přednost. I zde se však uplatní zvýšená právní ochrana nájemce a pro inflační doložku jsou stanovena určitá formální pravidla, která musí být dodržena. Jedním z požadavků je například uvedení, kterým typem inflace se doložka řídí, nebo stanovení data, ke kterému bude ke zvyšování docházet. Pronajímatel může nájemné zvyšovat maximálně jednou ročně, přičemž nemusí nájemce na zvýšení předem upozorňovat, ačkoliv to lze doporučit s ohledem na možná budoucí nedorozumění.

V případě absence indexace ve smlouvě a pokud si to strany ve smlouvě předem nevyloučily, může pronajímatel jednostranně přistoupit ke zvýšení nájemného za předpokladu, že budou dodržena pravidla vyžadovaná zákonem, a sice musí být dodržena písemná forma takového návrhu, stanovena výše nového nájemného, které je srovnatelné s obvyklým nájemným v dané lokalitě a toto nové nájemné s případným zvýšením v předchozích třech letech nesmí být vyšší více než o 20 %.  Výjimkou z tohoto pravidla jsou případy, kdy je nájemné zvýšené v důsledku provedení stavebních úprav, které zlepšují kvalitu bydlení nebo přinesly úspory na energiích nebo vodě.

Jak dovodil Nejvyšší soud v rámci své rozhodovací praxe, lze souhlas se zvýšením vyjádřit ve lhůtě do 2 měsíců dvěma způsoby, a sice od dojití návrhu buď písemným souhlasem pronajímateli, nebo mlčky, pokud nájemce zaplatí počínaje třetím kalendářním měsícem od dojití zvýšené nájemné.

Pokud po uplynutí 2 měsíců nájemce nevyjádří souhlas (písemně nebo zaplacením), má pronajímatel právo do 3 měsíců po uplynutí této lhůty podat návrh, aby soud určil výši nového nájemného podle výše obvyklé v daném místě a době.

Nájemce tak v případě zvýšení nájemného na základě zákona není v prodlení s jeho platbou, pokud bude platit nájemné v dosavadní výši. Není ani povinen podávat žalobu v případě, že se zvýšením nájemného nesouhlasí. V případě, že nechce na vyšší nájemné přistoupit, neměl by začít vyšší nájemné platit – tím by udělil se zvýšením svůj souhlas. Na druhou stranu, je nutné také počítat s tím, že v případě, že pronajímatel uspěje, může být v konečném důsledku nájem zvýšen i více, než bylo původně navrhováno.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2025 | Created by: drualas.cz
Move up