Nejvyšší správní soud se v současné době zabývá otázkou, zda lze inzerát s nabídkou práce, který není genderově neutrální, považovat za diskriminační. Pokud by souhlasil s rozhodnutím soudu první instance, jednalo by se o revoluční změnu v posuzování takových inzerátů.
V rámci probíhajícího řízení soud řeší situaci, kdy Česká lékařská komora na své facebookové stránce zveřejnila inzerát, v jehož popisu byla pracovní pozice popsána jako „administrativní pracovnice – asistentka revizní komise na plný úvazek“. Státní úřad inspekce práce však byl rámci své činnosti toho názoru, že takto napsaný inzerát byl „diskriminačního charakteru z hlediska pohlaví“ a na základě této skutečnosti udělil komoře pokutu ve výši 15 000 Kč za porušení zákazu diskriminace. Zákon jí navíc umožňuje udělit za tento přestupek pokutu ve výši až 1 000 000 Kč. Při svém rozhodnutí vycházela z právního názoru Oblastního inspektorátu práce pro hlavní město Prahu, který byl toho názoru, že ze znění inzerátu „bez pochyb plyne,“ že komora hledá na danou pracovní pozici pouze ženy.
Krajský soud však svým rozhodnutím v listopadu minulého roku udělení pokuty zrušil. Podle jeho názoru se jednalo pouze o přípustnou vyjadřovací zkratku a rozhodnutí správních orgánů tak bylo „přepjatě formalistické.“ Proti tomuto rozhodnutí podala inspekce práce kasační stížnost, a tak se k dané situaci bude muset vyjádřit i Nejvyšší správní soud.
Zajímavé na tomto sporu je zejména to, že rozhodnutí krajského soudu odporuje dlouhodobému a obecně přijímanému názoru Státní inspekce práce a veřejného ochránce práv, že nabídku práce, která není genderově neutrální, je nutné považovat za diskriminační a odporující požadavkům daným zákonem o zaměstnávání a antidiskriminačním zákonem.
V případě, že Nejvyšší správní soud rozsudek krajského soudu potvrdí, bude se tak z hlediska zaměstnavatelů jednat o pozitivní změnu, která usnadní plnění jejich povinností a zabrání udělování pokut ze strany inspekce práce pro formulace, které mohou vzniknout i pouze z nepozornosti. Inspekce práce jednotlivé inzeráty kontroluje zejména na základě upozornění ze strany potenciálních zaměstnanců a do této chvíle za zveřejnění diskriminačních inzerátů pokuty i pravidelně udělovala. Ačkoliv se z pozice zaměstnavatele může jednat o „maličkost“, jedná se o povinnost, na jejímž plnění je doposud nezbytné trvat a pečlivě ji kontrolovat.
V tuto chvíli je však nezbytné i nadále zveřejňovat veškeré inzeráty s nabídkou pracovní pozice v genderově neutrální verzi, tedy např. „prodavač/‑ka“, avšak (zatím teoreticky) v závislosti na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu může dojít k tomu, že tento požadavek už nadále nebude nutné dodržovat.