Soud může zrušit společnost, pokud neplní povinnosti

20. 5. 2024

Podle názoru Nejvyššího soudu je právní zájem na zrušení společnosti s likvidací zásadně dán nedostatečnou aktualitou a úplností zápisů v rejstříku a sbírce listin o dané osobě.

V projednávané věci se jednalo o případ, kdy společnost více než 15 let neukládala své účetní výkazy do sbírky listin. Na upomínky a výzvy rejstříkového soudu nereagovala, až bylo rejstříkovým rozhodnuto o jejím zrušení. Nejvyšší soud potvrdil, že je dán zájem na jejím zrušení, jelikož zápisy v rejstříku a sbírka listin neplnily svou informační funkci vůči třetím osobám jako jsou spotřebitelé, zákazníci a obchodní partneři.

Pro společnosti je proto klíčové, aby si své povinnosti (nejen pro účely zakládání do sbírky listina, ale i aktuálnosti údajů v obchodním rejstříku, co se týče osob oprávněných zastupovat, ale i např. předmětu podnikání důsledně plnily, resp. nejpozději na výzvy soudu vše doplnily). Přestože se to může zdát velmi přísné, nedostatečně aktualizované a neúplné informace o právnických osobách mohou být dostatečným důvodem pro jejich zrušení. Zrušení je ve většině případů nevratné. Tímto se zvyšuje ochrana třetích osob, které se spoléhají na informace dostupné v rejstřících a sbírkách listin při svých obchodních transakcích a rozhodování.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up