Nekontrolování datové schránky se Vám může vymstít!

3. 3. 2016

Rozsudek Nejvyššího správního soudu ČR ze dne 25.8.2015, č.j. 6 Afs 123/2015.

Máte datovou schránku? Kontrolujete pravidelně doručené zprávy nebo se spoléháte na to, že Vám vždy dojde oznámení o nově doručené datové zprávě bezplatně prostřednictvím emailu či si platíte notifikační službu prostřednictvím SMS?
Ve výše uvedeném rozsudku se Nejvyšší správní soud zabýval stížností stěžovatelky, která požadovala zrušení usnesení krajského soudu o zastavení řízení, které bylo zastaveno z důvodu neuhrazení soudního poplatku. Stěžovatelka se bránila tím, že daný soudní poplatek nemohla uhradit včas, neboť o doručení datové zprávy, která usnesení s výzvou k úhradě soudního poplatku obsahovala, nevěděla z důvodu selhání systému SMS výstrahy o doručení podání do její datové schránky.

Dle očekávání se Nejvyšší správní soud s námitkou stěžovatelky vypořádal tak, když uzavřel, že technická závada uváděná stěžovatelkou sama o sobě nebránila v jejím přístupu do datové schránky. Stěžovatelka pravidelně nekontrolovala datovou schránku, spoléhala na SMS zprávy, činila tak tedy s rizikem, že případné selhání notifikační aplikace, mobilního operátora či telefonního přístroje může jít k její tíži, neboť nefunkčnost či selhání notifikace doručení datové zprávy do datové schránky nezpůsobuje neúčinnost doručení datové zprávy. Notifikace doručení datové zprávy prostřednictvím e-mailu či SMS je pouze doplňkovou službou, s níž zákon nespojuje žádné účinky.

KONTROLUJTE DATOVÉ SCHRÁNKY!!!

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up