Výpověď za porušení léčebného režimu

2. 8. 2016

Rozsudek Nejvyššího soudu České republiky č. j. 21 Cdo 5126/2014 ze dne 15.10.2015

Ve výše uvedeném rozhodnutí se Nejvyšší soud zabýval tím, za splnění jakých podmínek smí zaměstnavatel přistoupit k rozvázání pracovního poměrů výpovědí dle ustanovení § 52 písm. h) zákoníku práce, tj. z důvodu zvlášť hrubého porušení povinnosti zaměstnance v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti dodržovat stanovený režim dočasně práce neschopného pojištěnce, tzn.

povinnost zdržovat se v době dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu a dodržovat dobu a rozsah povolených vycházek podle zákona o nemocenském pojištění.

V daném případě zaměstnanec v době své dočasné pracovní neschopnosti v bytovém domě neoznačil konkrétní místo svého pobytu tak, aby umožnil zaměstnavateli kontrolu, zda daný zaměstnanec dodržuje povinnost zdržovat se v dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu a zda dodržuje dobu a rozsah povolených vycházek.

Dle odůvodnění soudu je možné rozvázat pracovní poměr se zaměstnancem dle ustanovení § 52 písm. h) zákoníku práce pouze v případě nedodržení povinnosti zdržovat se v místě pobytu a nedodržení doby a rozsahu povolených vycházek. Neposkytnutí součinnosti při provedení kontroly zaměstnavatelem nemůže založit důvod, pro který by se zaměstnancem mohl být rozvázán pracovní poměr dle ustanovení § 52 písm. h) zákoníku práce. Dokonce není ani možné takovému zaměstnanci snížit či neposkytnout náhradu mzdy nebo platu.

Na kontroly zaměstnanců si najměte profesionála!

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up