Blíží se „tajné kontroly“ České obchodní inspekce?

4. 7. 2017

Nad činností většiny českých podnikatelů vykonává svůj dozor Česká obchodní inspekce, a to z hlediska kontroly dodržování pravidel na úseku ochrany spotřebitele. Zjednodušeně řečeno, ČOI kontroluje, zda prodávané zboží a služby odpovídají tomu, co podnikatel uvádí a zda dané zboží a služby splňují požadavky stanovené právními předpisy (například pokud jde o bezpečnost výrobků apod.). Česká obchodní inspekce je proto také oprávněna řešit mimosoudně spotřebitelské spory (o tom jsme Vás informovali již dříve zde).     

Nicméně pravomoc, která může být v českém prostředí vnímána jako skutečně kontroverzní, bude patrně teprve České obchodní inspekci teprve přiznána. Podle aktuálně projednávané novely zákona o České obchodní inspekci by inspektoři mohli být ve výjimečných případech a v nezbytné míře oprávnění jednat pod změněnou (skrytou) identitou a využít přitom krycí prostředek (tedy např. doklad k zastírání skutečné totožnosti osoby, k zabránění vyzrazení její činnosti nebo zastírání činnosti ČOI“).

Pokud novela bude schválena, nebude podnikatel vědět, s kým jedná a zda zrovna nepodléhá kontrole ze strany ČOI. Podnikatel totiž skutečnou identitu kontrolora nezjistí v okamžiku uzavření smlouvy (ani po předložení dokladu totožnosti), ale nejdříve tehdy, kdy se osoba představí jako inspektor a informuje o tom, že právě proběhl kontrolní nákup.

Novela byla dne 09.06.2017 schválena Poslaneckou sněmovnou a aktuálně je projednávána v Senátu. V případě, že bude novela schválena též Senátem a podepsána prezidentem republiky, je předpokládané datum její účinnosti stanoveno na 01.11.2017.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up