Rozhodnutí o přiznání osvobození příjmů z úroků a licenčních poplatků je možné získat i zpětně

4. 4. 2018

Na základě nedávného rozsudku Nejvyššího správního soudu bylo potvrzeno, že Rozhodnutí dle §38nb zákona o dani z příjmů pro osvobození příjmů z úroků a licenčních poplatků lze vydat i zpětně na období předcházející období podání žádosti.

Předmětem sporu, kterým se NSS zabýval, bylo rozhodnutí finančního úřadu o osvobození příjmů z úroků a licenčních poplatků, o které daňový subjekt požádal za roky 2011, 2012 a 2013. V letech 2011 a 2012 daňový subjekt řádně odváděl srážkovou daň z úroků z úvěrového finančního nástroje. Jelikož se jednalo o výplatu mezi spojenými osobami a byly naplněny všechny podmínky pro osvobození, požádal daňový subjekt v roce 2013 o vydání Rozhodnutí o přiznání osvobození příjmů od srážkové daně. Finanční úřad však přiznal osvobození pouze za rok 2013, jelikož dle jeho názoru není možné osvobození přiznat zpětně. Dle názoru finančního úřadu dikce zákona jasně říká, že osvobození je podmíněno právě vydáním samotného rozhodnutí a je tedy nutné o něj žádat v předstihu. Tento názor potvrdilo i Odvolací finanční ředitelství a městský soud.

NSS se s jejich závěry nicméně neztotožnil a uvedl, že je nutné zákon vykládat v souladu s ustanovením práva EU, ze které národní úprava vychází, konkrétně ze směrnice Rady 2003/49/ES. Směrnice stanovuje, že osvobození je možné získat až dva roky zpětně po jejím zaplacení. NSS potvrdilo, že členský stát má sice možnost podmínit osvobození vydáním rozhodnutí nicméně toto rozhodnutí má pouze formu deklaratorního potvrzení, že podmínky pro přiznání osvobození byly splněny a nárok na osvobození vzniká i zpětně. NSS tedy potvrdil, že daňový subjekt může požádat o vydání rozhodnutí o osvobození ve lhůtě dvou let od zaplacení daně, pokud v dané době splnil všechny podmínky pro přiznání osvobození.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up