Dopady změn zákona o daních z příjmů

11. 1. 2023
Dopady změn zákona o daních z příjmů

Rok 2023 s sebou přináší změny v zákoně o daních z příjmů. O zvýšení maximálního ročního vyměřovacího základu s jeho dopady jsme Vás již informovali v předchozích aktualitách.

Co se povinnosti podávat přiznání k dani z příjmu týče, zvýšila se hranice zdanitelných příjmů, nad kterou je fyzická osoba povinna podat daňové přiznání a to z dosavadních 15 000 Kč na 50 000 Kč. Nová hranice platí pro podání daňového přiznání k dani z příjmu v roce 2024.

Od zdaňovacího období 2023 mohou navíc zaměstnanci dosahovat vyšších zdanitelných příjmů, kterých dosáhli mimo své zaměstnání, aniž by museli podávat daňové přiznání k dani z příjmu. Tato hranice byla zvýšena z 6 000 Kč na 20 000 Kč za rok.

Jako další změna přichází možnost slevy na dani z příspěvků na sociální zabezpečení pro vybrané zaměstnance. Od 1. února 2023 budou moci zaměstnavatelé získat 5% slevu na odvodech na sociální a zdravotní pojištění pro vybrané zaměstnance zaměstnané na zkrácený úvazek. Do této vybrané skupiny osob patří např. zaměstnanci starší 55 let, rodiče s dětmi do 10 let, zaměstnanci se zdravotním postižením nebo zaměstnanci, kteří procházejí rekvalifikací. Odvody na sociální a zdravotní pojištění hrazené zaměstnavatelem se v těchto případech snižují z 24,8 % na 19,8 %.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2023 | Created by: drualas.cz
Move up