Nynější letní dny a horko mohou nepřímo nabádat ke zvýšené konzumaci alkoholických nápojů (tedy u náš v Čechách zejména piva), přičemž právě konzumace alkoholických nápojů během pracovní doby je většinou bez dalšího považována napříč státy EU za jeden z výpovědních důvodů z pracovního poměru. Ovšem nedávné rozhodnutí španělského soudu v Murcia se k takové situaci staví velmi odlišně a je podloženo zajímavými argumenty, které společně níže rozebereme. V neposlední řadě si též nastíníme aktuální judikaturu českých soudů vztahující se ke konzumaci alkoholických nápojů v pracovní době jako výpovědního důvodu.
Výše zmíněné rozhodnutí španělského soudu se týkalo elektrikáře, který denně v průběhu jedné směny vypil až tři litry piva. Poté, co v roce 2021 elektrikář obdržel výpověď z pracovního poměru z důvodu konzumace alkoholu v pracovní době, se obrátil na soud, který dospěl k názoru, že výpověď není platná a zaměstnavatel je povinen jej nadále zaměstnávat nebo mu musí zaplatit odškodné ve výši 47 tisíc euro.
Své rozhodnutí soud zdůvodnil zejména tím, že zaměstnanec požíval alkoholické nápoje pouze současně s konzumací jídla, a to během pracovních přestávek, přičemž je obecně známo, že konzumace alkoholu s jídlem jeho účinky snižuje. Soud dále bral v potaz i to, že zaměstnanec nevykazoval žádné známky opilosti a že nedošlo ke vzniku žádné škody, která by byla v příčinné souvislosti s požíváním alkoholických nápojů. Nakonec soud mimo jiné zdůraznil i to, že se musí brát v potaz počasí a vedro, které v létě ve městě bylo a s ním spojená i zvýšená žízeň.
V českém právu je konzumace alkoholu během pracovní doby až na výjimky porušením povinností zaměstnance a lze ji podřadit pod jeden z výpovědních důvodů. Výjimky se týkají zaměstnanců, kteří pracují v nepříznivých mikroklimatických podmínkách (např. skláři) či pokud požívání alkoholických nápojů je součástí plnění pracovních úkolů (např. sládci). Ovšem dle názoru Nejvyššího soudu ČR je nutné v případě porušení této povinnosti ze strany zaměstnance vycházet nikoliv ze zásady nulové tolerance, ale je vždy na místě přihlížet ke konkrétním okolnostem daného případu. Tedy není důležité samotné zjištění, že zaměstnanec je pod vlivem alkoholu, ale je nutné zjistit, zdali se jedná o takovou míru, která by měla vliv na snížení duševních funkcí a celkové pohotovosti zaměstnance.
S konzumací alkoholu v pracovní době je kromě výpovědi a ukončení pracovního poměru spojena například i odlišná výše náhrady škody způsobenou zaměstnancem. Obecně totiž platí, že pakliže zaměstnanec způsobí z nedbalosti zaměstnavateli škodu, je povinen ji nahradit do výše nepřesahující 4,5násobek jeho průměrného měsíčního výdělku. Toto omezení maximální výše ovšem neplatí, pokud škodu zaměstnanec způsobil pod vlivem (v opilosti či po zneužití jiných návykových látek). Máte-li tedy v létě žízeň, zahánět ji konzumací piva se nemusí vyplatit.