Nahrazení vstupní lékařské prohlídky čestným prohlášením

Novinky

Vláda přijala dne 16.10.2020 usnesením krizové opatření, kterým reaguje na povinnosti zaměstnavatele v souvislosti s lékařskými prohlídkami zaměstnanců a umožňuje tak s ohledem na pandemii COVID-19 dočasně nahrazení lékařských prohlídek čestným prohlášením.

Kdy lze lékařskou prohlídku nahradit?

Na základě vydaného opatření lze nahradit vstupní lékařskou podmínku čestným prohlášením zaměstnance, a to u osob:

  • jejichž pracovněprávní vztah vznikl od 16.10.2020 do ukončení nouzového stavu a
  • jejichž sjednaný druh práce je zařazen do kategorie 1. nebo 2 (dle podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů) a
  • u nichž není součástí práce činnost, pro jejíž výkon jsou stanoveny speciální podmínky zdravotní způsobilosti a
  • u nichž dosud nebyla vstupní lékařská prohlídka provedena.

Pokud jde o osoby, které vykonávají činnosti epidemiologicky závažné, hledí se na takovéto prohlášení jako na zdravotní průkaz vydávaný podle § 19 odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů.

Konkrétně se na takové čestné prohlášení hledí jako na posouzení zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o zaměstnání podle zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů.

Vláda současně vydala vzor tohoto čestného prohlášení.

Omezená platnost

Čestné prohlášení má omezenou platnost a je platné nejdéle do uplynutí 90 dnů ode dne následujícího po dni ukončení nouzového stavu.

Periodické lékařské prohlídky

Stejně tak došlo s účinností ode dne 19. října 2020 po dobu trvání nouzového stavu ke stanovení výjimky z provádění periodických lékařských prohlídek, které není třeba v době trvání tohoto nouzového stavu zajišťovat a provádět.